Golestan Quran

دریافت شماره های منتشرشده

دانلود آخرین شماره (اسکن کنید)

Qr Code

سایت های مرتبط

 

رساله‌ای پر ارزش و پرمغزا ز آیت‌الله حسن‌زاده آملی که خواندن آن، می‌تواند درهای بسیاری از دانش اخلاق و قرآن را رخ نماید.

مدارج قران و معارج انسان، آیت‌الله حسن حسن‌زاده آملی
رساله‌ایپرارزشوپرمغزاز آیت‌الله حسن‌زاده آملی که خواندن آن، می‌توان درهای بسیاری از دانش اخلاق و قرآن را رخ نماید. البته فهم این کتاب نیاز به دانش مقدماتی دارد. مباحث و اصطلاحات پیچیده و تخصصی این کتاب را کسانی درک می‌کنند که پیش از این با ادبیات ویژه آیت الله حسن زاده آشنا بوده باشند. بحث این کتاباز "کمال" و "مراتب انسان" دراتصاف به کمالات و مقام انسان کامل است. همچنین بحث از مراتب عقل از انزل مراحل که عقل هیولانی است تا اعلی مرتبه که عقل مستفاداست. علامه همچنین در این کتاب از مراتب قرآن به تفصیل سخن می‌گوید. إناأنزلناه فیلیلةالقدرازبالاترینمرتبهکههویتمطلقهاستوعلمالهیاستکهعینذاتشاستتابهپایینتریندرجهکهلفظوصوتوصورتکتبیهاست. چونانسانکاملحائزجمیعمراتبکمالاتاستاولینمرتبهینزولقرآن،حقیقتمحمدیهاستوإنشئتقلت: عقلاول،عقلبسیط،صادراول،اسماعظمو...... وبرگشتقرآنبهاتحادعالمبهمعلومدرطریققوسصعود.
اخلاق در قرآن، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی
یکی از ماندگارترین آثار پژوهشی در حوزه قرآن، کتاب «اخلاق در قرآن» نوشته آیت الله محمد تقی مصباح یزدی است. اینمجموعهیکدورهکاملاخلاقاسلامیمشتملبرکلیهاصولوفروعمسائلاخلاقىمىباشدکهتوسطمعظملهوباهمکارىجمعىازدانشمنداننوشتهشدهاست. تدقیق و تبیین عمیق مباحث اخلاقی با توجه به متن قرآن و بر محور آیات الهی، از این مجموعه سه جلدی، اثری ممتاز ساخته است. کتاب حاضر که زبان عربی نیز چاپ شده، به عنوان یکی از مهمترین منابع مطالعاتی اخلاق و قرآن معرفی می‌شود.
اخلاق در قرآن، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی
آیت الله مکارم شیرازی یکی از معدود مراجعی است که افزون بر فقه، در حوزه قرآن یک متخصص تمام‌عیار است. تفسیر این مرجع تقلید یکی از معدود تفاسیری است که چون به زبان ساده نوشته شده، مورد استفاده و استقبال عمومی قرار گرفته است. اثر گرانسنگ «اخلاق در قرآن» آیت الله ناصر مکارم شیرازی نیز با توجه به زبان ساده و رویکرد کاربردی آن، کتابی بسیار موثر در حوزه اخلاق و قرآن است. این کتاب سه جلدی تا کنون بارها تجدید چاپ شده و یکی از آثار پرخواننده کشور در حوزه مطالعات دینی است.
مراحل اخلاق در قرآن، آیت الله عبدالله جوادی آملی
آیت‌الله العظمی جوادی آملی یکی از برجسته‌ترین شخصیت تاریخ معاصر حوزه تشیع است. تخصص عمیق فقهی و قرآنی این مرجع عظیم تشیع شهره آفاق است. نگارش تفسیر، کلاس‌های درس اخلاق، نظریه‌پردازی در سطوح عالی فقه و تخصص عظیم فلسفی از او شخصیتی بی‌نظیر ساخته است. او در حوزه اخلاق و قرآن، یکی از بی‌رقیب‌ترین شخصیت‌های جهان اسلام است. مراحل اخلاق در قرآن و پرواز سبک‌بالان در دولت قرآن و مبادی اخلاق در قرآن، سه اثر ماندگار، پرمحتوا و بسیار مفید در حوزه اخلاق و قرآن است.
دیگر آثاری که می‌توانند در حوزه اخلاق و قرآن راهنمای راه باشند در ادامه فهرست می‌شوند:
    ویژگی‌های عبادالرحمن، محمد محمدی اشتهاردی
    اخلاق قرآنی، جواد محدثی
    انسان سالم از دیدگاه قرآن، سیدحیدر علوی‌نژاد
    بر گستره معارف قرآنی، یعقوب جعفری‌نیا
    تفسیری نو از روابط خانواده در قرآن / سیدمحمدتقی مدرس
    تفاخر در قرآن / محمدرضا آرام
    جامعه مطلوب در قرآن، صغری حسین زاده
    حیات طیبه در قرآن، احمد داوری
    حکمت‌های دهگانه لقمان در قرآن، محمد محمدی اشتهاردی
    فرهنگ موضوعی اخلاق در قرآن، جمعی از نویسندگان
    قرآن و اخلاق از منظر امام خمینی، حسین شرفی


ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تصویرگری قصه های قرآنی

واژه «اسرائیلیات» جمع «اسرائیلیه» و آن عبارت از قصه و یا حادثه ای است
یک جستجوی آماری کوتاه کافی است تا تعداد کتاب های منتشر شده  هرسال، در حوزه دین و قرآن را به عنوان پرتیراژترین کتاب های بخش کودک و نوجوان اعلام کنیم.

پرونده (ترجمه)

محمد صادقی اصفهانی معروف به صادقی تهرانی، متولد ۱ فروردین ۱۳۰۵ تهران - درگذشت: ۱ فروردین ۱۳۹۰ قم. از مراجع تقلید شیعه و مفسران قرآن است.
رويكرد گسترده عالمان فارسي زبان به برگردان قرآن كريم به زبان فارسي كه در چند دهه اخير حيات و نشاطي دو چندان به خود گرفته است.

پرونده (دایرة المعارف قرآن)

دائره المعارف قرآن در پنج جلد مشتمل بر قريب هفتصد مدخل به زبان انگليسي از سال ۲۰۰۱ الي ۲۰۰۶ ميلادي در انتشارات بريل در ليدن هلند چاپ و منتشر شده است.

یادنامه استاد محمد باقر بهبودی

مرحوم استاد محمد باقر بهبودی خراسانی یکی از قرآن پژوهان و حدیث شناسان نامدار بودند که در سال ۱۳۰۸ شمسی (مطابق با ۱۳۵۰ قمری) به دنیا آمدند.
«معانی القرآن» یکی از ترجمه‌های قابل توجه و جذاب و خواندنی نیم سده اخیر زبان فارسی است.

زبان قرآن

مطالعات قرآنی در غرب مانند هر پدیده دیگر علمی و انسانی در جهان ما، طی سده ها و دهه های گذشته تطور و تحول بسیار داشته است.
زبان قرآن، شناخت سبک و شیوه ای است که خداوند با انسان ها سخن گفته است.

پرونده زن و قرآن

از دیر باز قرآن کریم و تعالیم آسمانی و الهی، با ادب و فرهنگ فارسی پیوندی دیرینه داشته است قرآن کریم به عنوان کتاب آسمانی و دینی ما، همواره الگوی شاعران و نویسندگان بوده است.
نشست «تحلیل سیر نزولی آیات قرآن درباره زنان با تأکید بر جایگاه مدیریتی زنان» در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

توسعه فرهنگ قرآنی

گفتگو با خانم دکتر فروغ پارسا؛ رئیس هیئت مدیره انجمن علمی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی  
آمنه ساعدی برگزاری نمایشگاه بین المللی  قرآن کریم که سابقه اش به سال ۱۳۷۲ می رسد، از نخستین قدم های دولت جمهوری اسلامی ایران، برای معرفی هر چه بهتر قرآن و هنرهای وابسته به آن در سطح جهان است.

قرآن و دیگر کتابهای آسمانی

بررسی دیدگاه اسلام و مسیحیت درباره سرشت انسان است که با تکیه بر متون مقدس این دو دین تدوین یافته است.
در سده های اخیر، کتاب مقدس زیر ذره بین نقادان قرار گرفته و تفکر مدرن لرزه بر پایه های حجیت این کتاب انداخته است.

قرآن و اخلاق

رساله‌ای پر ارزش و پرمغزا ز آیت‌الله حسن‌زاده آملی که خواندن آن، می‌تواند درهای بسیاری از دانش اخلاق و قرآن را رخ نماید.
با ژرف اَندیشی در مفاهیم بلند قرآن کریم، این حقیقت را به خوبی میتوان دریافت که این کتاب آسمانی تا چه میزانی با بهره گیری از یک سری اصول معرفت شناختی به آگاه سازیِ خردهای آدمیان می پردازد.

پرونده (تفسیرپژوهی)

اندرو ریپین از برجسته‌ترین و پرکارترین قرآن پژوهان معاصر، متولد سال ۱۹۵۰ کشور انگلستان است.
 عنوان بحثی که پیش رو دارید، «چشم‌انداز مطالعات قرآني با محوريت تفسير» است.

پرونده تفسیر با رویکرد اجتماعی

نخستین مرحله پیدایی فی ظلال القرآن به سال ۱۹۵۱ در مجله «المسلمون» برمیگردد که سعید رمضان منتشر کننده این مجله از سید قطب خواست تا بهگونه پیوسته نوشتاری در آن مجله داشته باشد.
گفتگو با حجت­ الاسلام و المسلمین سید محمد­علی ایازی

قرآن و ادبيات

ابعاد گوناگون زیبایی‌های قرآن کریم از چندین زاویه شایان بررسی‌اند و برای شناخت آن‌ها دانش‌هایی به کار می‌آیند.
درباره ساختار قصه ها پژوهش های بسیار انجام شده است.

صوت و تصویر

تجزيه و تحليل تجربه پژوهش دكتر احمد پاكتچی مکان: تهران، بنياد دايرة المعارفزمان: ۲۴ آذر ۱۳۹۵هفته پژوهش

Back to Top

Golestan Quran
Template Design:Zand Group