Golestan Quran

آمنه ساعدی

برگزاری نمایشگاه بین المللی  قرآن کریم که سابقه اش به سال 1372 می رسد، از نخستین قدم های دولت جمهوری اسلامی ایران، برای معرفی هر چه بهتر قرآن و هنرهای وابسته به آن در سطح جهان است.

و همچنین آشنا ساختن مسلمانان ایرانی با فعالیت های هنرمندان قرآنی دیگر کشورهای جهان است. نمایشگاه قرآن کریم در تمام ادوار گذشته در ماه مبارک رمضان برگزار شده است و فضای جامعه را هر چه بیشتر قرآنی کرده است، به گونه ای که روزه داران عزیز با تمام سختی ها خود را به محل برگزاری نمایشگاه می¬رسانند تا عطر قرآن را که در ماه صیام دو چندان شده را استشمام کنند و از خوان پرنعمت کلام وحی بهره ببرند.

در طول برگزاری بیست و سه نمایشگاه بین¬المللی قرآن کریم بخش¬ها و برنامه¬های مختلفی به علاقه¬مندان ارائه می¬شود و هر سال نسبت به سال گذشته با بهره¬گیری از گذشته این نمایشگاه پربارتر شده است و پس از گذشت 23 دوره از برگزاری نمایشگاه قرآن كريم در گذشته فقط محلی برای ارائه آثار قرآن بود، اما امروزه از يك مكان تبديل به يك نهاد شده است. اين نهاد در طول سال فعاليت¬های قرآنی فاخر را در حوزه¬های مختلف رصد می¬كند و برآيند تمامی فعاليت¬های قرآنی نظام جمهوری اسلامی ايران است.
فعاليت نمايشگاه¬ بین¬المللیقرآن کریم از نوع فرهنگسازی است. تقاضای بسياری برای حضور بخشهای فرهنگی در نمايشگاه وجود دارد كه برخی به¬خاطر محدوديت فضا امکان حضور برایشان مهیا نیست. نمایشگاه قرآن خرده¬فرهن¬گهایی مانند فرهنگ تدبر در قرآن، فرهنگ روخوانی و آموزش¬های قرآنی، فرهنگ استنطاق و ... را در ذیل خود دارد که نتیجه آن گسترش فرهنگ قرآنی است و محل تلاقی معارف قرآن با هنر قرآن است که هریک به ترتیب در عقول و قلوب انسانها نفوذ دارد. در کنار تنوع فعالیت¬ها، همه برنامه¬ریزی¬های در مسیر ترویج و نهادینه¬سازی فرهنگ و تعالیم قرآنی در جامعه است. این نشان¬دهنده برداشته شدن گامی پویا در این زمینه است.
در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه آیا برگزاری این نمایشگاه تاثیرگذار است یا خیر؟
از منظر نخست گفتنی است، برگزاری نمایشگاه بین¬المللی قرآن کریم به دلیلِ جریان¬سازی در کشور تاثیرگذار است، از سوی دیگر تعاملاتی که بین فعالان و برگزارکنندگان نمایشگاه قرآن کریم ایجاد می شود، سبب می¬شود تا تجربه¬هایی کسب کنند و آشنایی با تازه¬های قرآنی کمک ارزنده¬ای به رشد و پیشرفت فعالیت¬های قرآنی می¬کند.
یکی از بخش¬های مهمی که در نمایشگاه می¬تواند نقش مهمی را در فرهنگ¬سازی ایفا نماید، بخش هنری است. زبان هنر از زبان خطاب تاثیر بیشتری در جامعه دارد. گاهی پیامی که هنر به سادگی در کوتاهترین زمان ممکن به بیننده منتقل می کند با زبان خطاب نمی شود بیان کرد. بنابراین ما باید هنرمندان بیشتری در همه ابعاد هنری به نمایشگاه دعوت کنیم. از سوی دیگر می بینیم که بسیاری از قصص قرآنی جایگاه نمایشی دارد، می توانیم در نمایشگاه قرآن از هنر اجرای نمایش برای پرداختن به قصه¬های قرآنی استفاده کنیم تا بخش هنری متنوع شود. فقط باید توجه داشته باشیم که محوریت حوزه هنر باید قرآن باشد.
نگاهی آماری به بخش¬های مختلف بیست و سومین نمایشگاه قرآن حکایت از آن دارد که سازمان¬ها و نهادهای مختلف تلاش نمودند تا در این مدت 20 روزه آخرین دستاوردهای قرآنی را به معرض نمایش بگذارند. در بخش فروش محصولات قرآنی 222 ناشر داخلی بیش از 16 هزار عنوان کتاب ارائه می کنند و 21 ناشر از کشورهای عربی نیز سه هزار و 574 عنوان کتاب عرضه می کنند که تمامی کتاب ها در 2 سالن و 210 غرفه جا نمایی شده است.
در بخش محصولات قرآنی 58 غرفه آثاری همانند تابلو فرش، معرق و منبت ارائه می¬کنند و در بخش آموزش و پرورش نیز 13 غرفه تشکیل شده و در بخش رسانه¬های دیجیتال 50 شرکت و موسسه به ارائه 3 هزار نرم افزار قرآنی در حوزه¬های قرآن و عترت و حدیث می پردازند.
بخش عفاف و حجاب نیز به¬عنوان یکی از بخش¬ها با حضور 117 شرکت¬کننده برنامه¬های خود را در فضایی بالغ بر هزار و 700 متر مربع ارائه می کنند.
بخش حوزوی نیز ابتکار به خرج داده و نمایشگاه را به محلی برای ارتباط مردم با دفاتر آیات عظام عبدالله جوادی آملی، ناصر مکارم شیرازی، سیدموسی شبیری زنجانی و لطف¬الله صافی گلپایگانی تبدیل می کند و با حضور 80 موسسه حوزوی در قالب 23 غرفه تلاش¬های یک¬ساله حوزه¬های علمیه را به نمایش گذاشته است. 45 نهاد دولتی و موسسه برتر قرآنی در بخش موسسات و نهادها حضور پیدا کرده و برنامه جدیدی را در قالب سرای اهل نظر به¬منظور گفت¬و¬گو با پیشکسوتان قرآنی تدارک دیده است.
بخش بین¬الملل نیز از دهم تیر با حضور هنرمندان و اندیشمندانی از کشورهای عراق، سوریه، بوسنی، فرانسه، پاکستان، اندونزی، ترکیه، نیوزیلند و افغانستان آغاز به کار می¬کند و این بخش بیشتر از یک هفته میهمان نمایشگاه قرآن نخواهد بود. شاید بتوان برپایی خیمه سینما و اکران عمومی فیلم رستاخیز، ارائه آثاری هنری 60 دانشجوی هنرمند، معرفی فعالیت¬های 650 دارالقرآن احیاءشده در آموزش و پرورش، افتتاح مرکز رشد فناوری¬های قرآنی و آغاز به کار بخشی به نام انجمن دانشجویی هنرمند دینی و قرآنی در بخش دانشگاهی را از جدیدترین کارهای نمایشگاه امسال دانست.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

Back to Top

Golestan Quran
Template Design:Zand Group